porady dla początkujących ogrodników

6 wskazówek dla początkujących ogrodników

Nigdy wcześniej nie uprawiałeś ogrodu? Zastanawiasz się jak go założyć i czy w ogóle nadajesz się na “ogrodnika”? Oto kilka porad dla początkujących.

  1. Dobierz odpowiednią lokalizację

Właściwa lokalizacja ogrodu ma ogromny wpływ na jego funkcjonalność i warunki w nim panujące. Najlepsze będą słoneczne miejsca, na które późnym popołudniem padnie cień. Obserwuj słońce i zaplanuj miejsce tak by Twoje grządki były nasłonecznione przez około 6 – 7 godzin.

2. Bliskość wody

Zaplanuj swój ogród pobliżu źródła wody. Upewnij się, że bez problemu możesz poprowadzić do niego wąż i podlać rośliny. Dzięki temu nie będziesz musiał nosić ciężkiej konewki za każdym razem, gdy twoje rośliny będą spragnione. 

3. Zacznij od dobrej gleby

Dobra gleba to podstawa pięknego, urodzajnego ogrodu. Najlepiej gdy będzie ona dobrze przepuszczalna. Wzbogać ją w składniki odżywcze i zadbaj o odpowiednie pH. Odczyn gleby dobierz w zależności od roślin które chcesz uprawiać. Większość roślin lubi glebę o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym – (pH 6,0-7,0).

4. Dobierz odpowiednie rośliny

Ważne jest aby dobrać rośliny do Twoich warunków ogrodowych. Jeśli na ogrodzie panuje cień dobierz cieniolubne, jeśli praży mocne słońce zainteresuj się grubolistnymi sukluentami.

5. Korzystaj z kalendarza ogrodnika, obserwuj termometr

Sadzenie roślin zbyt wcześnie (lub późno) w sezonie może oznaczać katastrofę dla ogrodu. Musisz zwrócić uwagę na przymrozki wiosenne.
Niskie temperatury mogą zaszkodzić świeżo posadzonym sadzonkom papryki, pomidorów, warzyw dyniowatych i kwiatów, które wyrosły w szklarni. Przymrozki mogą też zniszczyć młode siewki, które dopiero wykiełkowały z ziemi.

Zbyt późno zasadzone rośliny mogą nie dać oczekiwanych plonów, tak jest np. z papryczkami chilli.

6. Regularnie nawoź rośliny

Aby cieszyć się pięknymi roślinami i obfitymi plonami musisz wzbogacać glebę. Do nawożenia stosuj naturalne nawozy ogrodnicze – obornik, kompost, biohumus, torf i nawozy zielone. Wzbogacą one ziemię w substancje odżywcze i poprawią warunki fizyczne gleby.

1 thought on “6 wskazówek dla początkujących ogrodników”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *