truskawki na wiosnę

Truskawki na wiosnę – pielęgnacja

Jeśli jeszcze nie zadbaliście o swoje truskawki to najwyższy czas to zrobić. Właściwa pielęgnacja truskawek wiosną ma ogromne znaczenie dla ich prawidłowego wzrostu i ładnych zbiorów. Oto kilka wskazówek jak pielęgnować truskawki na wiosnę.

Usuwanie zimowej osłony truskawek

Pierwszym krokiem jest usunięcie osłony truskawek. Zazwyczaj jest to słoma, lub włóknina, która chroni rośliny przed mrozem. Usuwamy też stare liście i wszystko co mogłoby pleśnieć lub przyczyniać się do rozwoju patogenów.

Plewienie truskawek na wiosnę

Ziemię wokół krzaczków należy wyplewić i spulchnić motyką. To bardzo ważne ponieważ nadmiernie rosnące chwasty mogłyby przystopować wzrost truskawek. Chwasty należy usunąć dokładnie, wyrywając je z korzeniami. Po plewieniu, glebę należy delikatnie spulchnić motyczką i wyrównać grabiami. Tak przygotowane truskawki możemy teraz nawozić.

Nawożenie truskawek na wiosnę

By truskawki pięknie nam obrodziły, a owoce były duże, zdrowe i soczyste warto wzbogacić glebę nawozami. Na rynku dostępne są wieloskładnikowe nawozy mineralne przeznaczone specjalnie do truskawek i to te, szczególnie jeśli jesteście początkującymi ogrodnikami polecam najbardziej. Najważniejsze by w preparacie oprócz podstawowych składników czyli azotu, potasu i fosforu znalazły się też inne składniki jak cynk, wapń, mangan, żelazo czy bor. Nawożąc zaczynajcie od niewielkich dawek. Jestem zdania, że lepiej częściej i mniej niż raz, a dobrze. 

Opryski truskawek na wiosnę

Opryski stosujemy jedynie gdy truskawki dopadnie choroba jak szara pleśń. Jest to choroba, którą wywołuje grzyb Botrytis cynerea. Grzyby atakują całą część nadziemną truskawki. Pierwsze objawy widoczne są na kwiatach, które ciemnieją i zamierają. Z kwatów pleśń przechodzi na owoce, które gniją i pokrywają się szarym nalotem. Jakie są sposoby na szarą pleść? Najczęściej wykonuje się opryski specjalnymi preparatami. Jednak jeśli chcecie by Wasz ogródek był w 100% eko i na szarą pleśń znajdą się rady – ściółkowanie, allelopatia (cebula + czosnek), podlewanie wyciągiem ze skrzypu. Można też sadzić odmiany truskawek odporne na choroby jak Honeoye czy Kent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *