czosnek do storczyków

Czosnek do storczyków? TAK, to działa!

Storczyki to bardzo popularna grupa roślin ozdobnych. Na rynku dostępnych jest wiele gatunków różniących się kolorem czy kształtem kwiatów. Storczyki to doskonały wybór na prezent. Problemem jest tylko to, że nie każdy wie jak je pielęgnować. Ostatnio często dostaję zapytania o czosnek do storczyków – czy to działa, czy nie spali korzeni, czy później nie czuć w całym domu czosnku itp. 

Storczyki – jak podlewać?

Storczyki nie lubią zbyt dużego nawilżenia, ich korzenie nie powinny być zanurzone w wodzie ponieważ zgniją. Roślinę podlewamy gdy podłoże jest suche. Najlepiej to zrobić, wlewając wodę do pojemnika umieszczonego w specjalnej osłonce na storczyki lub mocząc doniczkę wraz z osłonką przez około 30 minut minut w misce z wodą.

Storczyki – jaka ziemia?

Storczyki kupujemy już w gotowej mieszance ziemi. Ale co gdy musimy je przesadzić? Należy pamiętać, że storczyki to rośliny egzotyczne i nie służy im zwykła ziemia ogrodnicza. By pięknie się roziwjały konieczne jest odpowiednie, dobrze przepuszczalne podłoże. Najlepiej kupić gotową mieszankę która zawiera m.in. łupiny orzecha kokosowego i kokosowe włókna, korę sosnową o nieco drobniejszej granulacji, węgiel drzewny, mech torfowiec, łupiny cedrowe, perlit i inne dodatki mineralne.

Czosnek do storczyków – przepis

Czosnek jest bogaty w aminokwasy, makro i mikroelementy, oraz witaminy i cenne pierwiastki jak potas, magnez, miedź, żelazo, chrom, selen, kobalt oraz wapń. To wszystko sprawia, że jest on doskonałym nawozem naturalnym. Zapobiega rozwojowi pasożytów, pleśni i grzybów. 

Czosnek do storczyków – składniki:

  • 1 litr wody
  • 3 ząbki czosnku

Przygotowanie:

Do przegotowanej i ostudzonej wody dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Miksturę przelej do szczelnie zamkniętego naczynia i odstaw na około dobę. Po tym czasie wstaw storczyki w osłonce do mikstury i mocz przez 30 minut. Po tym czasie odstaw osłonkę na podstawce i poczekaj aż odcieknie.

Wywaru używamy tylko raz, a przechowywać go można maksymalnie do 2 dni. Storczyki dobrze nawozić czosnkiem raz w miesiącu. 

Czosnek do storczyków – efekty

Czosnkowa mikstura do storczyków dokarmi roślinę, wzmocni i utrzyma ją w dobrej kondycji. Nawóz stymuluje roślinę do kwitnienia. Kwiatów jest więcej i dłużej się utrzymują. Czosnek pomoże nam w walce z mszycą i innymi owadami. Działa tak dobrze jak biohumus dla innych roślin.

A co do pytań? Nie, nie spali korzeni i nie czuć później czosnkiem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *