rośliny za darmo

Skąd brać rośliny za darmo?

Rośliny za darmo? Tak, jest kilka sposobów na to jak nie płacić za rośliny. Darmowymi roślinami możesz obsadzić ogród, a także upiększyć mieszkanie. Sam nieraz dzielę się z moimi czytelnikami sadzonkami czy nasionkami. Przedstawiam kilka sposobów na tani ogród!

Darmowe rośliny – grupy FB, fora i blogi ogrodnicze, portale z ogłoszeniami

Darmowe rośliny znajdziesz na portalach i grupach poświęconych miłośnikom ogrodów. Sam jestem takim ogrodniczym „świrem” i czasem nie mam miejsca, żeby zostawić dla siebie każdą jedną roślinę (mam ich naprawdę sporo), podobnie jest z większością ogrodowych „maniaków”. Brać ogrodnicza chętnie się dzieli. Sam gdy mam coś w nadmiarze chętnie się przekazuję dalej (ostatnio do czytelniczki bloga poszła Sansewieria), podobnie jak wielu moich znajomych.

Kwiaty w doniczkach możesz też dostać na portalach typu olx, grupach oddam/zamienię, gdzie ludzie oddają zbędne rzeczy za darmo. Oprócz roślin, często możecie dorwać ładne kwietniki, donice czy ozdoby ogrodowe.

Darmowe rośliny – babcia, kuzynka, sąsiadka

Nie ma nic prostszego niż zapytać najbliższych znajomych czy nie mają jakichś roślin na zbyciu – gwarantuje, że zawsze się coś znajdzie 🙂

Darmowe nasiona z pola/łąki/ogródka

Jeśli lubisz rustykalne, naturalne ogródki wybierz się na łąkę i pozbieraj nasion. Wiele takich rośli możesz z powodzeniem zasiać na swoim poletku. Możesz też zebrać nasiona z ogródków znajomych czy miejskich parków. Rób to delikatnie i nikt nie będzie miał nic przeciwko. To nic nie kosztuje!

Darmowe szczepki

Rozmnażaj rośliny zamiast kupować. Czasem wystarczy ułamać małą gałązkę czy rozdzielić byliny i mamy swoją szczepkę.

Ps. Wiem, że kradzione lepiej rośnie, ale jak jesteście u znajomych i chcecie ich nadal odwiedzać, lepiej zapytajcie czy się podzielą 🙂

Rośliny prawie za darmo

Sam uratowałem kilka zwiędniętych roślin sklepowych, które kupiłem za ułamek ceny. Nie zawsze się uda, ale zawsze warto próbować, szkoda by trafiły do śmietnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *