jak dbać o ogród zimą

Jak dbać o ogród zimą?

Miesiące zimowe to czas kiedy możemy odpocząć od ogrodowych prac. To świetny czas na zaplanowanie sobie kolejnego sezonu i szukanie inspiracji na udoskonalenie ogrodu. Mimo, że nie ma w tym czasie za wiele do zrobienia, to trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Kilka rad, dbać o ogród zimą.

Jak zadbać o rośliny ogrodowe zimą?

Zimą dla roślin zaraz obok niskich temperatur najgroźniejszy jest śnieg. Ciężka, mokra pokrywa może połamać delikatne gałązki roślin. Dlatego przed zimą należy przyciąć rośliny, usunąć zbędne gałęzie, a krzewy obwiązać sznurkiem. Grubą pokrywę śnieżną może też usunąć miotłą lub grabiami.

Trawnik zimą – jak o niego dbać?

Nie odśnieżamy trawników, nie ma to żadnego sensu, ale trzeba pamiętać o tym by nie wydeptywać ścieżek na trawniku. Trawa pod tak ubitym śniegiem niszczy się i choruje, w efekcie wiosną trawnik będzie wymagał intensywnej regeneracji.

Okrywy roślin

Na zimę by chronić rośliny okrywamy je przed mrozem. Niestety to temperatura bywa nieprzewidywalna i może zdarzyć się, że w ciągu zimowego dnia termometry pokażą w 10 stopni Celsjusza. Co wtedy? Rośliny mogą zostać pobudzone do wzrostu i zacząć puszczać pąki, potem przyjdzie mróz, który je zmrozi… Dlatego jeśli kilka słonecznych dni spowoduje ożywienie rośliny, dla jej dobra zdejmijmy osłony dopóki znów się nie ochłodzi. Zapobiegnie to przedwczesnemu zakwitowi, a następnie obumarciu młodych pąków.

Ochroń pnie drzew przed mrozem

Przed okresem zimowym należy wykonać bielenie pni drzew owocowych. Zapobiegnie to zamarzaniu wody w szczelinach kory, które może doprowadzić do pęknięć i powstawaniu ran zgorzelinowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *