biohumus jak zrobić

Jak zrobić biohumus?

Biohumus jest bardzo uniwersalny, nadaje się do praktycznie każdej rośliny w naszym ogrodzie. Jest dobą alternatywą dla nawozów mineralnych ponieważ nie ma obawy kumulacji szkodliwych składników jak np. azotanów, które są przekształcane w azotyny.

Plony nawożone biohumusem są dużo obfitsze, zdrowsze i smaczniejsze. Naturalny nawóz umożliwia regenerację roślin, dlatego warto go zawsze mieć pod ręką.

Biohumus w domu – jak samodzielnie wykonać nawóz ogrodowy

  • Dżdżownice kalifornijskie

Najważniejszym “składnikiem” naszego biohumusu są dżdżownice, najlepiej kalifornijskie, ponieważ są ona łatwiejsze w hodowli, żyją dłużej i są bardziej “wydajne”. Odmianę kalifornijską można kupić w sklepie wędkarskim.

  • Pokarm

Pokarm dla dżdżownic – resztki organiczne, trawa, fusy z kawy, herbaty, obierki i…celuloza. Aby nasze robaczki się rozmnażały potrzebują papieru, należy wybrać fabryczny bez dodatków farb czy wybielaczy. Pokarm należy regularnie dostarczać.

  • Woda

Dżdżownice przerabiają pokarm półpłynny, do życia potrzebują wody, dlatego nasz kompostownik należy ciągle zwilżać. Nie należy dopuścić do przesuszenia naszego biohumusu.

  • Ciepło

Dżdżownice nie lubią zimna, przed pierwszymi przymrozkami należy więc schować nasz pojemnik z nawozem w cieplejsze miejsce. Pamiętajmy też by nie przegrzać biohumusu, wiaderko powinno stać w miejscu zacienionym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *