Ogród dla oszczędnych

Jeśli myślisz, że piękny ogród dużo kosztuje to jesteś w błędzie. Wystarczy wprowadzić kilka prostych zasad, by utrzymanie zieleni nie kosztowało Cię fortuny.

Oświetlenie solarne do ogrodu

Rozświetl swój ogród zupełnie za darmo dzięki lampkom z ogniwami fotowoltaicznymi. Lampy solarne do ogrodu to światło bez kosztów energii elektrycznej. Jedyny wydatek, ale za to jednorazowy to same latarnie. Nie polecam tych najtańszych lampek za 2 zł, lepiej zainwestować więcej i mieć coś co będzie dawało światło i ozdobi Twój ogród.

Deszczówka do podlewania ogrodu

Od dawna na ogrodzie mam starą wannę w której zbiera mi się deszczówka, dodatkowo przed deszczem wystawiam pod chmurkę wiadra, dzięki czemu mam spory zapas wody. Dobrym pomysłem jest też inwestycja w system odzyskiwania wody zintegrowany z automatycznym nawadnianiem.

Regularnie produkuj kompost

Zadbany i regularnie zasilany kompost to brak wydatków na nawozy i wszelkie polepszacze gleby.

Zbieraj nasiona i sam rozmnażaj rośliny

Zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy w kolejnym sezonie, ponieważ nie będziesz musiał kupować nowych nasion. Dodatkowo możesz wymienić się ze znajomymi lub sąsiadami i zyskać nowe rośliny bez wydawania grosza.

Kupuj na wyprzedażach, szukaj okazji

W tym roku kupiłem w ten sposób mnóstwo roślin, począwszy od przecenionych, lekko zwiędniętych ziół z marketu które odratowałem w swoim ogródku po mizerne krzewy i drzewa kupione na różnych targach czy imprezach ogrodniczych. Oprócz tego, że sporo zaoszczędziłem miałem satysfakcję, że dałem drugie życie roślinom, które najprawdopodobniej wylądowałyby na śmietniku. Warto kupować też rośliny przed lub po czasie ich kwitnienia. Krzew z “kwiatkami” automatycznie jest 2 razy droższy 😉

Zainwestuj w dobre narzędzia

Tanie narzędzia są tylko pozorną oszczędnością. Niestety w parze z niską ceną idzie niska jakość. Lepiej kupić raz, a porządnie i mieć na lata niż co sezon wymieniać sekator, szpadel czy motykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *