maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie

Maj to miesiąc intensywnych prac w ogrodzie. To czas kiedy nasz ogród nabiera pięknych barw, zapełnia kwiatami, drzewa owocowe zaczynają kwitnąć, a trawa się zazielenia. Co trzeba zrobić w maju by ogród cieszył oczy przez długi czas?

Pielęgnacja ogrodu w maju

Jeśli jeszcze nie przeprowadziliśmy prac porządkowych to miesiąc majowy w ogrodzie będzie dla nas bardzo intensywny. Jest to czas kiedy niezbędne jest przycięcie krzewów wcześnie kwitnących jak forsycja czy migdałek, wyplewienie rabatek i ogródków warzywnych, użyźnienie gleby czy zasilenie nawozem ozdobnych krzewów i iglaków.

W maju należy pamiętać by usunąć zwiędłe kwiaty hiacyntów, tulipanów, narcyzów, krokusów, śnieżników zanim zawiążą się nasiona, w przeciwnym razie cebulki będą słabsze i część z nich może w przyszłym roku nie wykiełkować.

Co sadzić w maju?

Maj jest dobrą porą na sadzenie azalii oraz  wszelkich iglaków. Jak minął majowe mrozy można wysadzić wrażliwe na chłody kwiaty balkonowe oraz rośliny jednoroczne. Przed wysadzeniem ich do gruntu, warto rośliny wcześniej zahartować wystawiając rozsady na zewnątrz.

Majowe siewy

Do gruntu można już wysiać nasiona szybko rosnących roślin jak aksamitki, maciejka, chabry czy nagietki. To najlepszy sposób na załatanie wolnych przestrzeni powstałych po już przekwitłych roślinach.

Ogród warzywny w maju

Maj to czas kiedy powinniśmy zadbać o nasz ogród warzywny, ja 1 maja obowiązkowo zawsze sadzę ziemniaki w kopczykach. Wysiałem również ogórki (teraz przykryte włókniną), marchew, sałatę, fasolę, rzodkiew, selera, szparagówkę. Z pomidorami i papryką radzę się jeszcze wstrzymać około 2 tygodni bo pogoda na razie niepewna, a szkoda by mróz zaszkodził naszym roślinom. Sadzonki posadźmy w pochmurny dzień, najlepiej do nagrzanej ziemi, wtedy sadzonki pięknie się przyjmą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *