W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się aranżacje z podkładów kolejowych – donice, ławeczki, ogrodzenia piaskownic, czy schody. Nic dziwnego, drewniane bale są bardzo modne i ładnie wyglądają, sprawiają wrażenie rustykalnych. Czy jednak są bezpieczne?
Podkłady kolejowe – tanie i łatwo dostępne
Cena podkładów kolejowych nie jest wysoka, to około 20-25 zł za sztukę. Łatwo je kupić, dostępne są praktycznie wszędzie. Ich niewątpliwą zaletą oprócz wyglądu jest wytrzymałość. Impregnacja sprawia, że bele przetrwają dziesiątki lat. Kusi prawda?
Podkłady kolejowe – niebezpieczna prawda
Podkłady kolejowe impregnowane są kreozotem, który nadaje mu intensywnie czarną barwę i jednocześnie sprawia, że są równie niebezpieczne co azbest. Substancja ta to smoła węglowa, która jest wysoce toksyczna. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE kreozot uznano za czynnik rakotwórczy. Prawo zabrania odzyskiwania i unieszkodliwiania odpadów z kreozotem. Tak więc zamiast trafić na rynek powinny być utylizowane.
Na czym polega szkodliwość kerozotu? Substancja ta wchodzi w kontakt z glebą i wodą przez co trafia do roślin, które następnie spożywamy. Pomyślcie też o dzieciach które bawią się na podkładach z kerozotu, siedzą na ławeczkach z podkładów, bawią się na nich, a potem bez umycia rąk jedzą truskawki z krzaczka. Nie brzmi to fajnie, prawda?