Jeż w ogrodzie to mile widziany gość gdyż zjada żerujące na roślinach owady i ślimaki. Jest pożytecznym i mało wymagającym stworzeniem, dlatego warto zaprosić go do swojego ogrodu.
Jeż – mały i niepozorny drapieżnik
Wbrew tradycyjnym przekonaniom jeże nie żywią się jabłkami, bardzo lubią za to ślimaki i owady, które w ogrodzie potrafią zrobić niemałe szkody. Jeże mimo, że są drapieżnikami nie są dla nas niebezpieczne. Kolce tego stworzonka służą do obrony przed innymi zwierzętami. Jeże są pod ochroną, nie należy ich niepokoić i łapać. Warto jednak zainteresować się gdy spotkamy jeża który wygląda nietypowo, lub nietypowo się zachowuje.
A co znaczy nietypowe zachowanie jeża?
Jeże są zwierzętami nocnymi i tylko wtedy żerują, jeśli zobaczymy spacerującego jeża w dzień, przyjrzyjmy się mu uważnie i sprawdźmy czy nie jest ranny. Jeże są ciche, odgłosy wydają jedynie podczas godów lub gdy są chore.
Kiedy pomóc jeżowi?
- ma widoczne rany,
- ma kleszcze,
- jest pozbawiony kolców,
- ma zmiany skórne,
- jest wychudzony,
- nie może chodzić, przewraca się,
- podczas dotykania nie zwija się w kulkę,
- chodzi lub śpi na mrozie/śniegu.
Domki dla jeży – jak zrobić?
Domek dla jeży możesz kupić, ale możesz wykonać go też własnoręcznie. Wystarczy drewniana skrzynka z otworem wejściowym wyłożona ściółką ze słomy, gałęzi i liści. Doskonale sprawdzą się też gliniane donice czy plecione z wikliny kosze. Należy pamiętać o tym by zabezpieczyć wejście przed psami i kotami, które mogą zagrażać jeżom.
Domki umieśćmy w zacisznym, suchym kącie ogrodu, przysypmy liśćmi i pamiętajmy by tego miejsca nie nawozić chemicznymi środkami, gdyż mogą być zabójcze dla jeży. Jeśli w ogrodzie mamy oczko wodne, ogrodźmy je barierkami (mogą być zrobione z gałązek, deseczek…) tak by jeż nie wpadł do wody.
Jeż – poradnik jak się nim zaopiekować
Bardzo cieszy mnie ostatnie zainteresowanie jeżami. Miasta rezygnują z grabienia liści, ustawiają w parkach i skwerach domki dla jeży. A niektóre firmy jak np. Columbus Energy postanowiło wypuścić serię edukacyjnych postów i grafik o jeżach. Mi zaś do gustu przypadł najbardziej ich JEŻOWY PORADNIK, który polecam wszystkim miłośnikom małych stworzeń. W środku znajdziecie informacje ogólne, ciekawostki, a także Quiz o jeżach dla dzieci. Całość pięknie ilustrowana.
Pan Jerzy dla Jeży
Jeśli nie wiesz jak pomóc choremu jeżowi zadzwoń do Pana Jerzego –
505 140 960, który prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Jeży w Kłodzku. Możesz również pomóc jeżom wspierając jego ośrodek karmą, papierowymi ręcznikami lub po prostu złotówkami.