Monokultura czyli wieloletnie uprawianie na tym samym obszarze roślin jednego gatunku skutkuje wyjałowieniem gleby. Składniki pokarmowe z gleby wyczerpują się i następuje nadmierny rozwój patogenów obniżających plony roślin uprawnych. Jak temu zaradzić? Stosując płodozmian!
Co to jest płodozmian?
Płodozmian polega na zaplanowaniu na kilka lat uprawy roślin po sobie, na wyznaczonym terenie. Cykl powtarza się co kilka lat. Istotą jest zapobieganie chorobom roślin oraz osiągnięcie wysokich plonów. Ten rodzaj zagospodarowania ziemi pozytywnie wpływa na:
- zawartość substancji organicznych w glebie,
- własności fizyczne i chemiczne gleby,
- biologiczną aktywność podłoża,
- zwiększenie udziału pożytecznych organizmów w glebie, przede wszystkim bakterii glebowych.
Uprawa warzyw zgodnie z płodozmianem
Nasze poletko warzywne dzielimy na 4 części zgodnie z częstotliwością stosowania obornika:
- A – warzywa o dużych wymaganiach pokarmowych (kapusty, kalafior, brokuł, warzywa dyniowate, pomidor, wczesne ziemniaki, seler)
– uprawiane w 1 roku po oborniku, - B – warzywa o średnich wymaganiach pokarmowych (cebula, czosnek, por, marchew późna, pietruszka, burak ćwikłowy, pomidor, ziemniaki, papryka, bakłażan, rzodkiew, brukselka)
– uprawiane w 2 roku po oborniku, - C – warzywa o małych wymaganiach pokarmowych (warzywa strączkowe, marchew, koper, sałaty, rzodkiew, kalarepa, zioła jednoroczne)
– uprawiane w 3 roku po oborniku, - D – warzywa wieloletnie (szparagi, truskawki, zioła wieloletnie, karczochy, rabarbar)
W kolejnym roku po warzywach z grupy A siejemy te z grupy B, ich miejsce zajmują C. W miejsce gdzie były warzywa z grupy C idą te z A. Warzywa wieloletnie nie zmieniają pozycji.