Już od dłuższego czasu zastanawiam się co zrobić by być bardziej EKO. Mam swój ogród, pielęgnuję kwiaty, uprawiam własne warzywa i owoce. Staram się niczego nie marnować, ograniczam zużycie plastiku, do sklepu chodzę z własną torbą… Obserwując to co się dzieje w przyrodzie – długotrwałe susze, brak zim, gwałtowne burze – stwierdzam, że to wciąż za mało by zadbać o naturę, która daje mi tak dużo. Oto kilka pomysłów, które zrealizuję w najbliższym czasie. Może kogoś też zainspiruję do zmian, z chęcią wysłucham też Waszych opinii i pomysłów.
Fotowoltaika czyli własny prąd ze słońca
Myślałem o tym od dłuższego czasu. Bo jak można być eko, czerpiąc prąd z brudnych węglowych elektrowni, które zatruwają nasze środowisko? Oprócz oczywistych korzyści dla środowiska, to korzyść również dla mojego portfela. Z tego co się orientowałem to teraz instalacja, jeśli dodatkowo skorzysta się z dotacji, zwraca się już po 6 latach. Instalacja to nawet ponad 30 lat darmowego prądu, więc nic tylko korzystać!
Samochód elektryczny
Jak już pojawi się darmowy prąd to nie może zabraknąć samochodu elektrycznego. Zawsze mi się marzyło autko na prąd, wcześniej nie było to w moim zasięgu, teraz to się zmieniło. Co więcej, samochody te mają coraz lepsze parametry, a w kraju stoi coraz więcej ładowarek, więc nie są to już tylko samochody do jazdy po mieście, ale sprawdzą się na wycieczki krajowe, a nawet zagraniczne. Autko ładowane prądem ze słońca – czy może być czyściej?
Pompa ciepła
Trochę wstyd się przyznać… ale dom ogrzewam jeszcze piecem węglowym. Nie jest to bardzo stary kopciuch, ale do nowych i super wydajnych tez nie należy. Niestety nie mam możliwości podłączenia się do sieci ciepłowniczej, prąd odpada, z cenami gazu też nie wiadomo jak będzie. Tak wymyśliłem, że jak już na dachu będą panelki to pompa ciepła to najlepsze wyjście. Na logikę darmowy prąd + darmowe ciepło + darmowa ciepła woda = góra oszczędności, którą można lepiej spożytkować niż na rachunki. A tak a propos? Ma ktoś jakieś doświadczenie z powietrznymi pompami do domku ok. 100 m2? Słyszałem, że bardzo wydajne i sprawdzają się nawet zimą, ale z chęcią poczytam opinie użytkowników.